26 Temmuz 2016, Salı
HakkımızdaBilgi MerkeziLig FikstürüPuan DurumuYazarlarımızGaleriİletişimAnasayfa
Kategoriler
Haberler

Erkekler üvey evlat

01 Ocak Çarşamba 2014 15:48:58
Print Friendly and PDF

2014’ün tüm voleybolseverler için sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini temenni ederek başlıyoruz yılın ilk yazısına. Acıbadem liglerinin ardından gençler liginin de tatile girmesiyle voleybolumuzu milli heyecan sardı. Dünya Şampiyonası finalleri öncesindeki son turnuva olan 3. tur elemelerini değerlendireceğiz bu yazımızda.

Varsa yoksa Kadınlar!

TVF, tıpkı son Dünya Grand Prix’isinde ve önceki birçok turnuvada olduğu gibi FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası 3. tur I grubu eleme turnuvasını hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak Türkiye’ye getirdi. Seyirci avantajını optimum düzeyde kullanmak için de turnuvanın Ankara’da oynanmasına karar verildi. Son olarak da A milli kadın takımıyla ilgili tüm gelişmeler güncel şekliyle basına servis edildi. Buraya kadar herşey güzel. Ancak bu denli kolay rakiplere karşı üç günlük basit bir turnuvaya çıkacak kadın takımına gösterilen bu ilginin erkekler için neden gösterilmediğini merak ediyoruz. Sebep kadın takımlarının geçmişte elde edilen başarıları mı, yoksa Türkiye’de voleybola olan ilginin kadınlar üzerinden toplanması mı? İşin aslı şu ki, TVF ön ayak olmadığı sürece ülkemizde voleybol denince akla sadece kadınlar gelecek, erkekler üvey evlat muamelesi görmeye devam edecek.

Hangisinin ihtiyacı var?

Toplumun birçok kesiminde voleybol denince akla kadın sporu geliyor hala. Aileler, spor yapmaya teşvik edecekleri zaman genelde kız çocuklarını voleybola yönlendiriyor birçok ilimizde. Erkek çokcuklar ise daha popüler olan futbol ya da basketbol gibi takım sporlarına kanalize ediliyor. Böyle olunca da kadın voleybolcu yetiştirmek, erkek voleybolcu yetiştirmekten daha kolay bir hal alıyor. 2000’li yılların başından itibaren bu politikayı kendine hedef seçen TVF de yatırımını kadın takımlarına yapmayı uygun gördü. Neticesinde dünyanın sırtını çevirdiği, özellikle son yıllarda Avrupa’nın yüzüne bakmadığı, bu nedenle başarıların art arda geldiği kadın voleyboluna ilgi, ülkemizde tavan yaptı. Çok daha sert bir rekabetin yaşandığı, her daim üst seviye oyuncuların yetiştirilebildiği erkeklerde ise başarıya hasret kaldık. Böyle bir noktada akla gelen ilk soru, “Dünya Şampiyonası öncesi düzenlenecek en önemli turnuvada hangi takımımızın daha fazla desteğe ihtiyacı var?” olacaktır.

FIVB klasmanında 11. sırada yer alan Kadın takımımızın Ankara’da karşılacağı rakiplerin Dünya sıralamasındaki yeri;

Romanya 38
Ukrayna46
Kıbrıs110

Buna karşılık erkek takımımızın rakiplerinin sıralamadaki yeri aşağıdaki gibidir.

Almanya (ev sahibi)11
Estonya42
Hırvatistan52

Bilmeyenler için Hırvatistan Voleybol Federasyonunun birkaç yıl önce maddi sebepler nedeniyle kayyuma devredildiğini, bu nedenle erkek oyuncuların milli takımı boykot ederek kamplara ve turnuvalara katılmadığını belirtelim. Hırvatistan milli takımının sıralamadaki yerinin bu denli kötü olmasının sebebi budur. Milli takımımızın 45. sırada yer aldığını da ilave ederek bu turnuva öncesi kimin daha çok desteğe ve ilgiye ihtiyacı olduğunu sizlerin takdirine bırakalım.

Sadece rekabet değil

İlgi yetersizliği derken olayı sadece rekabet ya da ev sahipliği boyutuyla düşünmeyin. Diğer faktörler de erkeklerin aleyhine desek abartmış olmayız. Mesela TVF’nin resmi internet sitesine göz atarsanız, turnuvanın başlamasına iki gün kala Kadın Milli takımının teknik heyetini, turnuva kadrosunu, maç ve naklen yayın programını, turnuva formatını, hatta Avrupa kıta elemelerinin son turunda oynanacak diğer grupları ve bu gruplara ev sahipliği yapacak şehirleri dahi görebiliyorsunuz.

Buna karşın Erkek Milli takımımızla ilgili son haber, 30 Aralık tarihinde Bulgaristan ile oynanan hazırlık maçının sonucu ile ilgili. Çok şükür 3-0 kaybettiğimiz maçın set skorlarını koymayı ihmal etmemişler! Peki Erkek Milli takımının bu maça hangi kadro ile çıktığını, turnuvada hangi kadro ile mücadele edeceğini, tunuva formatını, maç programını, varsa naklen yayınları yazmak bu kadar mı zor? Kadın Milli takımında yer alan menajer ve basın sorumlusunun bir örneği Erkek Milli takımında yok mudur? Eğer naklen yayın yok ise neden? Haftada en az bir gün salonlara gidip voleybol seyredenlerin birçoğu dahi Erkek Milli takımının baş antrenörünün kim olduğunu bilmezken voleybola ucundan kıyısından yanaşmamış sporseverlerin bu iş ile ilgili biraz bilgilendirilmeleri sağlanamaz mı? Almanya’da Milli takımımıza rehberlik edecek kafile başkanı kimdir? Kafilede FIVB ve CEV nezdinde lobi faaliyeti yürütecek yöneticilerimiz var mıdır? Yoksa TVF Erkek Milli takımımızın bu grupta şansı olmadığını düşünerek işi baştan kestirip atmış mıdır?

Gördüğünüz gibi sorular kolayca çoğaltılabiliyor zira konuyla ilgili biz medya mensuplarına dahi ulaştırılan bir bilgi yok. Adeta körebe oynuyoruz Erkek Milli takımıyla ilgili olarak.

Son söz

Bu ilgisizlik ve adaletsizlik, beraberinde başarıyı getirmeyeceği gibi yeni oyuncuların yetişmesine de katkı sağlamayacaktır. Oyuncuların da moralini bozan bu tarz uygulamalar yerine voleybolu bir bütün olarak ele alabilirsek erkeklerde de başarının geleceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem
kkayhan@hotmail.com

9tane yorum var.


Yorum Yazın ( Sınırsız sayıda yorum yapabilirsiniz. )
Adınız ve Soyadınız: * Takma isim olabilir.
  Geçersiz formatBu alan gerekli.
E-mail adresiniz* Yorumunuzda görülmez.
Geçersiz formatBu alan gerekli.
  Yorumunuz
Bu alan gerekli.Maksimum 1500 karakter girebilirsiniz!Lütfen en az 10 karakter giriniz.
  1500

Yukarıdaki Yazı Hakkındaki Son Yorumlar
 CEMAL-EFE 14/01/2014 14:31:25
Yapılan yorumların hepsine katılıyorum. TVF yetkililerini ve voleybol önderlerini (antrenör, sporcu ve sporseverler) erkek voleybolunun yaygınlaştırılması ve teşvik için çalışmaya davet ediyorum. Lütfen Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde kamu kurum ve kuruluşları ile büyük özel sektör kuruluşları voleybola yatırım yapmaya, takımlar oluşturmaya teşvik edilsin. Bir elin parmaklarını geçmeyen voleybol altyapı kulüpleri var. İnsanlar yaşadıkları bölgeye yakın yerlerde, çocuklarının okulunu etkilemeyecek şekilde kulüp bulmakta zorlanıyor.
 Nilay Gün 08/01/2014 18:08:42
Elinize sağlık Çok güzel tespitler.
 ABDULLAH GÜMÜŞBAŞ 08/01/2014 15:57:27
( 2 ) Bence Ülkemiz 10 yılda dünyanın en iyi voleybol ülkeleri içersinde yer alabilir. Bu 10 yıl demek yeni nesillerin yetişmesi demektir. Yeni voleybolcuların alt yapılardan gelmesi demektir. Eğer federasyonumuz Türk Antrenörler ile işbirliği yaparak bu oyuncuların gelişmesini sağlayarak yeteneklilerin harcanmasını önleyerek 10 yıl içerisinde Türk Voleybolu dünyanın en iyi voleybol ülkeleri arasında yer alabilir. Bilindiği üzere,Dünyada çok genç bir nüfusa sahip bir Ülkeyiz Sonuç olarak eğer Türk Voleybolunun geleceğini düşünüyorsak Türk teknik direktörleri şart , 1-2 yıl içersinde gelecek geçici başarıları istiyorsak yabancı antrenörlerle anlaşıp kendi kendimizi kandırmaya devam edelim. SONUÇ DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK HERŞEY AYNIYLA RÜCU ETMİŞTİR.YABANCI ANTRENÖR İLE DEVAM TÜRK VOLEYBOLU İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLSUN ABDULLAH GÜMÜŞBAŞ-2014-OCAK-İSTANBUL
 ABDULLAH GÜMÜŞBAŞ 08/01/2014 15:54:18
Sevgili KAYHAN Yazını beyenmemek mümkün değil,gerçekler acıdır. Beğenmeyenler olabilir ama onlara aldırma gerçekleri yazmaya devam. Selamlar, ( 1 ) *24 NİSAN 2010 TARİHLİ YAZIMIN TEKRARIDIR*(GERÇEKLER ACIDIR) Türkiye Voleybol Federasyonumuz A- Milli Takımlarımız için tercihini yabancı antrenörlerden yana kullanmasına başından beri karşıyım. Federasyonumuzun inatla yabancı antrenörler ile devam edeceğini açıklaması ve devam etmesi Türk antrenörlerine yapılan saygısızlık olarak görüyorum. Türk sporcusunun ruh halinden en iyi Türk antrenörleri anlar. Daha önce Dünyanın en iyi teknik direktörlerini getiren federasyonlarımız olumlu bir sonuç alınmamasına rağmen bu ısrar neden? Yabancı antrenörler sadece aldıkları paraya düşünmüşlerdir. Bu yabancı Antrenörler Ülkemiz Alt yapısına hiçbir zaman önem vermemişlerdir. Neden önem versinler ki ? Ülkemizde en çok 2-3 yıl kalan ve kaldıkları süre içersinde ki başarılara önem vermişler ve Ülkemizin geleceği hiç düşünülmemiştir.
 taner 06/01/2014 17:29:14
doğru söze ne denir, erkeklerin hamisi yok. sanki onlar türkiyenin milli takımı degil
 cemil eryurt 06/01/2014 17:22:28
ah federasyon ah. simdi daha iyi anliyoruz bu yazinin dogrulugunu. keşke erkekler ciksaydi kayhan kosem yanilsaydi.
 Nihat ÖZTÜRK 04/01/2014 16:35:07
Kayhan bey çok teşekkürler ...Gerçekten çok güzel bir yazı daha ne söylenebilir. ..
 birol 04/01/2014 14:47:08
Kesinlikle dogru sonuna kadar birazda fedarasyonla alakali sanirim bu isler erkeklerinde ustune bu kadar dusulmus olsaydi kesinlikle basari gelirdi.erkeklerde almanyayi yenip gruptan cikar ins turkiye kazanir
 Zeki BILDIRCIN 03/01/2014 14:04:22
Bir voleybol seven olarak tüm yazdıklarınıza gönülden katılıyorum evet Ülkemizde hala voleybolun kız sporu olduğu düşüncesi hakim bunada sebep yazdıklarınız gibi kadın voleyboluna federasyon tarafından daha çok önem ve özen verilmesidir bu arada görsel medya ve basında ayını şekilde davranmaktadır.NEDEN???Zaten çıtayı yükseltmiş kadın valeyboluna gösterilen ilgi erkek takımlarımızada gösterilmiyor.Örneğin bugün Erkek ve Kadın Mill imaçlarımız var,ama nedense X tv kanalı kadın maçlarını verirken yine her zamanki gibi Erkek takımlarımızın tv 'de yayın akışını göremiyoruz.Bu nedenle erkek voleybolunada gereken ilgi özen gösterilmelidir erkek voleybolunada aynı kadın voleybolu gibi hatta daha fazla önem verilmelidir.Voleybol federasyonunu ve medyayı bu konuda daha duyarlı olmaya ve daha çok çalışmaya davet ediyorum.Özellikle gençleri spora yönlendirmede basının ve görsel medyanın çok çok önemli olduğunu düşünüyorum bu nedenle daha çok görmek ve izlemek istiyoruz bu ülkede basın sadece FUTBOL a odaklı çalışmaktadır bunlarda çoğunluğu futboldan gelmedir(Voleybolu v.s.başka branş bilemezler)Herkese dolu dolu voleybollu günler diliyorum.


Bu Kategoriye Ait Diðer Haberler

A Erkek Milli Takımına yeni menajer -- [25/07/2016 15:28:17]

A Erkek Milli Takımımız Dünya sıralamasında 5 basamak yükseldi -- [19/07/2016 17:53:14]

Millilerimiz 4. oldu -- [10/07/2016 20:41:21]

Kanada'ya direnemedik -- [09/07/2016 19:46:16]

A Erkek Voleybol Milli Takımımız hazırlıklarını sürdürüyor -- [08/07/2016 17:51:28]

A Erkek Voleybol Milli Takımımız Dörtlü Finaller için Portekiz’e gitti -- [07/07/2016 13:35:02]

Türkiye 3 - 2 Slovakya -- [03/07/2016 13:13:57]

Zanini: Hedefimize ulaştığımız için mutluyuz -- [02/07/2016 23:15:49]

A Erkek Milli Takımımız Dörtlü Finallerde -- [02/07/2016 16:47:03]

Erkek Milli Takım fırtınası esmeye devam ediyor -- [01/07/2016 13:07:11]

Haberler
Köşe Yazısı
Sporcu Sal
Transfer Dosyası
Son Yorumlar
Hakkımızda | Bilgi Merkezi | Lig Fikstürü| Puan Durumu| Yazarlarımız | Galeri | Görüntülenecek yazı bulunamadı! | Anketler | Reklam | İletişim
Ziraat Emeklilik
nb